Socjologiczny portret młodzieży szkolnej

Autorzy: Mariusz Zemło

Rok wydania: 2024

Numer ISBN: 978-83-7431-782-5

Autor opracowania [...] stawia bardzo ważne pytania badawcze: Jaki system aksjologiczny młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Białymstoku? Jaka jest świadomość norm moralnych młodzieży szkolnej? Jakie zachowania dominują wśród młodzieży w środowisku szkolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zachowań nagannych? W jaki sposób młodzież spędza swój czas wolny, jakie aktywności cieszą się największą akceptacją? Jakie znaczące elementy środowiska wychowawczego kształtują formację osobowościową młodzieży oraz inspirują do podejmowania konkretnych aktywności?

Recenzowane opracowanie jest bardzo dobre w warstwie diagnostycznej i interpretacyjnej, ale nie pomija też rzetelnych wyjaśnień dokonujących się procesów przemian w orientacjach aksjonormatywnych młodzieży. Ma ono przede wszystkim charakter empiryczny. Zarysowany socjologiczny portret młodego pokolenia Polaków jest oparty na rzetelnych analizach socjologicznych.

Książka zainteresuje nie tylko socjologów edukacji i wychowania, ale także socjologów wartości i norm, socjologów religii i teologów pastoralistów, a także szersze grono czytelników, zwłaszcza duchownych i świeckich bezpośrednio włączonych w edukację szkolną.
Z recenzji ks. prof. dr. hab. Janusza Mariańskiego