Między Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie a Seminarium Duchownym w Białymstoku

Kategoria: Teologia

Autorzy: pod red. ks. Andrzeja Proniewskiego

Rok wydania: 2019

Numer ISBN: 978-83-7431-593-7

Zrąb tematyczny niniejszego tomu oscyluje wokół tego, co stanowi wspólną historię Wilna i Białegostoku, łączącą dziś znajdujące się po dwóch stronach granicy państwowej obszary, tworzące niegdyś część jednego kraju i jednej Archidiecezji Wileńskiej.
Ta historia zmeandrowana tokiem działań II wojny światowej, trudnymi nieraz relacjami pomiędzy dwoma sąsiadującymi ze sobą narodami polskim i litewskim, wysiłkami określenia nowej, powojennej racji bytu i sposobu życia, stanowi swoisty konglomerat spraw i problemów. Mówimy o Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, o wileńskim i białostockim Seminarium Duchownym, o męczennikach Archidiecezji Wileńskiej i Białostockiej. Ten aspekt łączy się też z aspektem narodowym. Mówimy o tym, co minęło, ale i o tym, co trwa nadal w zakamarkach duszy i serca, we wspomnieniach, w treściach książek i artykułów i co jest dla nas, dziś tworzących i przeżywających rzeczywistość, nie tylko historią, ale przede wszystkim żywą nauką.