W niniejszym tomie przedmiotem opracowania jest księga metrykalna chrztów dekanatu białostockiego z 1880 roku. Stanowi ona część składową zespołu ksiąg metrykalnych dawnej diecezji wileńskiej obejmującego lata 1865–1918. Liczący ponad 160 tomów zbiór jest w posiadaniu Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku. Księgi zawierają rejestry urodzonych (родившихся), zaślubionych (бракосочетавшихся) i zmarłych (умерших), czyli chrztów, ślubów i zgonów.
[...] Wybór księgi chrztów wynika stąd, że ten rodzaj dokumentów uważany jest za bardzo przydatne źródło do badań imiennictwa danego obszaru. Sporządzane corocznie (od 1875 r.) alfabetyczne spisy urodzonych (i ochrzczonych), zawierające nazwisko i imię dziecka, ewentualnie imię ojca lub patronim, czasami imiona obojga rodziców, stanowią cenne źródło materiału faktograficznego i w znacznym stopniu mogą ułatwić badania, m.in. onomastom, historykom, demografom.
[...] Uwzględnione w badaniach księgi metrykalne chrztów stanowią polskie dziedzictwo historyczno‑‑ kulturowe, źródło nazewnictwa osobowego funkcjonującego od stuleci na pograniczu słowiańskiego Zachodu i Wschodu, i świadectwo zmian, jakie dokonywały się w zasobie własnych nazw osobowych badanego terenu w II połowie XIX i na początku XX wieku. O wartości badawczej tego typu źródeł stanowi stabilność zapisu elementów treści aktu metrykalnego, nasyconych szczegółowymi informacjami, a także wysoki stopień wiarygodności tych zapisów.
Ta pozycja nie zawiera żadnych recenzji.
Zapraszamy do dodania pierwszej.