Najważniejsza cechą pracy Mirosława Reczko jest doprawdy kolosalna dokumentacja zebrana i analizowana przez Autora. Zawiera ona świadectwa na piśmie, niezwykle liczne i bardzo szczegółowe dokumenty sądowe, szczególnie dotyczące wyroków, wywiadów ze świadkami itp. Autor opiera się na tej olbrzymiej dokumentacji w celu dokonania wnikliwej analizy.
Praca M. Reczko jest ważnym wkładem do historiografii tego tragicznego okresu. Jest świadectwem tego, do czego może dojść rasistowskie barbarzyństwo, kierowane przez zbrodnicze systemy.
Prof. Alexandre Kurc
Z pionierskich badań dr. Mirosława Reczko wynika, że w odróżnieniu od pobliskiego regionu łomżyńskiego (np. bestialski mord ludności żydowskiej w Jedwabnem) w Ciechanowcu nie doszło do żadnych pogromów antyżydowskich, ani nawet incydentów antysemickich. Łatwo odpowiedzieć, że na taki stan rzeczy największy wpływ miało poprawne zachowanie ludności żydowskiej wobec polskich "sąsiadów" podczas okupacji sowieckiej. W świetle badań Autora duże znaczenie miały tu poprawne, godne powielenia, relacje między rabinem Ciechanowca a proboszczem miejscowej parafii ks. Nikodemem Kowalewskim. Już po zarządzonej przez sowietów II deportacji mieszkańców Ciechanowca na wiosnę 1940 r., na prośbę rabina, miejscowy proboszcz, ryzykując życiem podjął decyzję o przechowywaniu akt gminy żydowskiej w Ciechanowcu.
Prof. Janusz Szczepański
Ta pozycja nie zawiera żadnych recenzji.
Zapraszamy do dodania pierwszej.