"Nowe baśnie Amadou Koumby" w przekazie Birago Diopa. Konteksty literacko-kulturowe i edukacyjne

Kategoria: Filologie obce

Autorzy: Agnieszka Włoczewska, Edyta Sacharewicz, Małgorzata Kamecka

Rok wydania: 2022

Numer ISBN: 978-83-7431-757-3

Format: B5, oprawa miękka ze skrzydełkami

Ta książka jest obecnie niedostępna Dodaj do schowka

Monografia „Nowe baśnie Amadou Koumby w przekazie Birago Diopa. Konteksty literacko-kulturowe i edukacyjne” Agnieszki Włoczewskiej, Edyty Sacharewicz i Małgorzaty Kameckiej jest niezwykle interesującym i oryginalnym projektem interdyscyplinarnym, usytuowanym na styku refleksji literaturoznawczych, kulturoznawczych i przekładoznawczych. Pierwsza część stanowi obszerne, dobrze przemyślane i syntetyczne wprowadzenie do tłumaczenia utworu Birago Dioa pt. „Les nouveaux contes d’Amadou Koumba” zaproponowano w części drugiej. Analiza „Nowych baśni...” poprzedzona została szkicami na temat historii Senegalu, ewolucji literatury senegalskiej i roli, jaką odegrał w niej Birago Diop.
Z recenzji dr hab. Magdaleny Zdrady-Cok, prof. UŚ

Zaproponowana do recenzji książka jest owocem starań zespołu Pracowni Literatury Francuskiej i Frankofońskiej działającego na Uniwersytecie w Białymstoku. Jej zasadnicza część, tłumaczenia baśni Amadou Koumby, to wynik pracy Studentów i Pracowników Uniwersytetu w Białymstoku. Została opatrzona komentarzem historyczno-literackim, wprowadzającym Czytelnika we wciąż mało znany w Polsce świat oralitury Senegalu. Ta niewątpliwie ciekawa inicjatywa jest nie tylko zwieńczeniem ciężkiej pracy młodych Tłumaczy, wypełnia ona także lukę na rynku wydawniczym, sięgając po teksty, którym trudno byłoby zaistnieć w przypadku opracowania o bardziej komercyjnym charakterze. Przy tej okazji uniknięto nadmiernie akademickiego żargonu, czyniąc przez to studium przystępnym dla każdego Czytelnika. Całość daje polskiemu Czytelnikowi możliwość zapoznania się z literaturą mówioną Senegalu w jej najbardziej autentycznym i znaczącym dla kultury tego kraju wydaniu, tj. baśniach.
Z recenzji dr hab. Alicji Koziej (UMCS)