Akademickie inkubatory przedsiębiorczości jako kreator aktywności gospodarczej środowiska akademickiego w Polsce

Kategoria: Ekonomia, Finanse, Zarządzanie

Autorzy: Łukasz Siemieniuk

Rok wydania: 2019

Numer ISBN: 978-83-7431-595-1

Przedsiębiorczość akademicka stwarza szansę rozwoju wyższych uczelni. Generuje możliwości rozwoju aktywności gospodarczej środowiska akademickiego. Zapewnia realizację innowacyjnych pomysłów w ramach samodzielnej lub wspomaganej działalności gospodarczej, jest szansą na efektywny transfer wiedzy i technologii do gospodarki.
Rozwój przedsiębiorczości w Polsce pociąga za sobą aktywność gospodarczą środowiska akademickiego. Istotną rolę, dotyczącą poprawy sytuacji w aspekcie aktywności gospodarczej, zaczynają odgrywać instytucje otoczenia biznesu. Jednym z podmiotów umożliwiających połączenie działalności gospodarczej z funkcjonowaniem uczelni wyższych są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP), których misją jest wspieranie aktywności gospodarczej środowiska akademickiego – studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów uczelni wyższych oraz pozostałych członków społeczności w Polsce – w przeciwdziałaniu bezrobociu, a także komercjalizacja dóbr materialnych i intelektualnych.