Dziecko w historii sytuacja dziecka w odrodzonym państwie polskim

Autorzy: Elwira J. Kryńska, Agnieszka Suplicka, Łukasz Kalisz

Numer ISBN: 978-83-7431-599-9

Ważne wydarzenia rocznicowe, związane z dziejami narodu znajdują - jak zawsze - odbicie w publikacjach naukowych pod redakcją Prof. zw. dr hab. Elwiry J. Kryńskiej z Katedry Historii i Teorii Wychowania Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku i jej pracowników. W stulecie odzyskania niepodległości przez naród polski po 123 latach niewoli rozbiorowej E.J. Kryńska ze swoim Zespołem upamiętnia ten bardzo ważny i tak istotny na wielką skalę fakt, redagując książkę: "Dziecko w historii - sytuacja dziecka w odrodzonym państwie polskim". Jest to kolejny tom cyklu "Dziecko w historii - wątek korczakowski", "Dziecko w historii - w kręgu kultury chrześcijańskiej" (jubileusz 1050 rocznicy Chrztu Polski).
Obecna monografia stanowi ciągłość zakrojonej na szerszą skalę problematyki badawczej, skupionej tym razem nad ukazaniem sytuacji dziecka w odrodzonym państwie polskim. (...) Dzięki tej publikacji wyniki badań znakomitych badaczy problematyki historii edukacji i wychowania wzbogacają wiedzę o sprawach dzieci w II Rzeczypospolitej akurat w momencie stulecia odzyskania niepodległości przez naród polski.
Z recenzji prof. dr hab. Krystyny Wróbel-Lipowej