Pamięć społeczna z perspektywy edukacji regionalnej

Kategoria: Pedagogika

Autorzy: Joanna Sacharczuk

Rok wydania: 2020

Numer ISBN: 978-83-7431-616-3

Liczba stron: 416

Format: B5

Waga: 800 g

Wyświetlenia: 314

Cena:
36,00 zł
Dodaj do schowka

Opis książki

Książka stanowi pokłosie wyjątkowego projektu edukacyjno-badawczego realizowanego z licealistami z Polski i Izraela. Autorka poszukuje wątków do realizacji w ramach edukacji międzykulturowej i regionalnej, odwołując się do pamięci białostoczan, dokładnie zaś do różnego rodzaju znaków związanych z miejscem ich pochodzenia i zamieszkania. Opublikowanie tej książki „tu i teraz”, to jest w regionie od wieków różnorodnym kulturowo oraz w okresie niekiedy ostrych sporów dotyczących wspólnej przeszłości osób należących do różnych kultur, świadczy nie tylko o odwadze Autorki w dokonywaniu wyboru przedsięwzięć naukowych, ale przede wszystkim o wielkiej wrażliwości na problemy jej miasta i regionu. (…)
Przedstawione w książce ślady przeszłości Białegostoku w pamięci osób, którym drogie jest to miasto, są dla Autorki pretekstem nie tylko do dokonania analizy porównawczej wypowiedzi licealistów z Polski i Izraela, ale także do wskazania możliwych płaszczyzn dialogu i kompetencji międzykulturowej, opartych na tym, co łączy ich środowiska – wspólnych (choć nie tożsamych) wspomnieniach miejsc, osób i wartości obu kultur.
Z recenzji dr. hab. Przemysława Pawła Grzybowskiego, prof. UKW

Praca jest publikacją wartą polecenia nie tylko Czytelnikom zajmującym się kwestiami edukacji wielo i międzykulturowej czy regionalnej z perspektywy naukowej. Dzięki przystępnemu i niezwykle dobrze trafiającemu do Czytelnika językowi książka ta dostarcza również niewprawnym w czytanie tekstów naukowych tak potrzebnej wiedzy dotyczącej środowiska zróżnicowanego kulturowo i założeń edukacji międzykulturowej. Sądzę, że książka będzie przyjęta z dużym zainteresowaniem i życzliwością przez mieszkańców Białegostoku, zarówno przez uczniów i ich rodziców, nauczycieli, kandydatów na nauczycieli, jak i praktyków i teoretyków zajmujących się edukacją międzykulturową. Jest to również ważna pozycja dla tych, których interesują zagadnienia związane z pamięcią społeczną czy rozpatrujących przestrzeń jako miejsce kształtowania tożsamości jego mieszkańców.
Z recenzji dr hab. Anny Szafrańskiej, prof. UŚ

Recenzje i opinie

Dodaj opinię/recenzję

Ta pozycja nie zawiera żadnych recenzji.
Zapraszamy do dodania pierwszej.