Wielokulturowość krajów anglojezycznych w przysłowiach i powiedzeniach Przysłowia w kształceniu jezykowym i interkulturowym

Kategoria: Filologie obce

Autorzy: Agata Rozumko

Rok wydania: 2010

Numer ISBN: 978–83–7431–254–7

Format: A5

Niniejsza publikacja ma na celu przybliżenie polskim czytelnikom przysłów i powiedzeń charakterystycznych dla języka angielskiego, zarówno w jego odmianie brytyjskiej, jak i mniej znanych regionalnych wariantach takich jak szkocki, irlandzki, amerykański, kanadyjski, australijski i południowoafrykański. Chociaż pogląd, jakoby przysłowia odzwierciedlały cechy poszczególnych narodowości i ich „charakter narodowy”, jest od dawna kwestionowany przez badaczy przysłów, to zwykle zgadzają się oni co do tego, że istnieją przysłowia będące odbiciem stylu życia i tradycyjnego systemu wartości mieszkańców danego regionu, a także stereotypów związanych z postrzeganiem mniejszości narodowych czy mieszkańców krajów lub regionów sąsiednich. Ze względu na bogactwo zawartych w przysłowiach treści kulturowych mogą one stanowić użyteczne narzędzie w treningu interkulturowym, który uważany jest obecnie za niezwykle pożądany element edukacji językowej, dlatego też książka ta nie tylko prezentuje wybrane przysłowia anglojęzyczne, ale także pokazuje, jak można je wykorzystać w rozwijaniu kompetencji interkulturowej i językowej osób uczących się języka angielskiego.
Ze Wstępu