Wody uznawane za święte na Nizinie Północnopodlaskiej w świetle analizy hydrochemicznej

Kategoria: Biologia, Chemia

Autorzy: Elżbieta Jekatierynczuk-Rudczyk

Rok wydania: 2021

Numer ISBN: 978-83-7431-684-2

Liczba stron: 224

Format: B5

Waga: 550 g

Wyświetlenia: 442

Cena:
35,00 zł
Dodaj do schowka

Opis książki

Opracowanie przedstawia niezwykle ciekawe walory Niziny Północnopodlaskiej, jakimi są miejsca z tzw. świętymi źródłami. Występowanie tych obiektów omówione zostało na tle cech środowiska przyrodniczego regionu oraz szerszej informacji dotyczącej hydrochemii, opracowanej na podstawie własnych badań terenowych i laboratoryjnych. Przejrzyście zaprezentowane wyniki poparte zostały licznymi zdjęciami dokumentującymi obiekty oraz mapami i opisami umożliwiającymi ich odszukanie w terenie. Przedstawione materiały stanowią bardzo cenną dokumentację, wskazującą na dziedzictwo kulturowo-religijne regionu, której znaczenie trudno obecnie przecenić – szczególnie w dobie dynamicznej transformacji gospodarki i wartości. Jednocześnie opracowanie jest dobrym przewodnikiem umożliwiającym dotarcie do interesujących miejsc o znaczeniu religijno-historycznym.
Z recenzji prof. dr. hab. Zdzisława Michalczyka (UMCS)

Niezwykle cenne jest połączenie historycznych przekazów, które były podstawą do wyeksponowania tych miejsc w „święte wody” z badaniami naukowymi dotyczącymi składu wody. Autorka, jednym słowem, połączyła dwie dziedziny: historię z badaniami laboratoryjnymi, pokazując w swojej książce zarówno element religijny (wierzeniowy), jak i empiryczny. Napisanie książki musiało poprzedzać pracochłonne pobieranie próbek wody, ich badanie, obserwacja oraz dokumentowanie fotograficzne obiektów. Z treści wynika, że w przypadku większości obiektów miało miejsce kilkukrotne wizytowanie badanych miejsc. Wszystko to wymagało dużego poświęcenia czasu, jak i nakładu finansowego.
Książka jest niezwykle cenna z perspektywy historycznej, od strony badań hydrologicznych i hydrochemicznych, ale również jako pozycja zawierająca informacje turystyczne.
Z recenzji ks. abp. dr. hab. Jakuba Kostiuczuka, prof. ChAT

Recenzje i opinie

Dodaj opinię/recenzję

Ta pozycja nie zawiera żadnych recenzji.
Zapraszamy do dodania pierwszej.