„Moi rodzice pracowali za granicą”. Dorosłe dzieci migrantów o praktykach rodzinnej codzienności

Autorzy: Wioleta T. Danilewicz

Numer ISBN: 978-83-7431-702-3

Rodzina jest tym, co ludzie uznają za rodzinę, co tworzą i budują w swoich praktykach codziennych i co jednocześnie te rodzinę konstruuje i dekonstruuje – takie stanowisko w konkluzji przyjmuje w swojej pracy Wioleta Danilewicz. (…) Autorka przygotowała nowatorska, oryginalna rozprawę, która jest spojrzeniem na rodzinę z punktu jednostek i systemu; z perspektywy indywidualnych praktyk rodzicielskich, małżeńskich oraz praktyk niejako zakodowanych w systemach społecznych (…). Jest to praca, o której można zdecydowanie powiedzieć, iż stanowi istotny wkład w rozwój nauki. Jej wartość heurystyczna dotyczy nie tylko problemów migracji i rodzin transnarodowych, ale rozciąga się na szerokie badania nad rodzina w perspektywie codziennych praktyk wpisanych w biografię rodziny. Książka Pani Wiolety Danilewicz jest dziełem dojrzałym, oryginalnym, nowatorskim, wnoszącym wiele do współczesnej pedagogiki.
Z recenzji prof. dr hab. Barbary Smolińskiej-Theiss (APS)

Narracja Wiolety Danilewicz to poruszająca historia o codziennych zmaganiach doświadczanych przez członków rodzin transnarodowych a zapisanych w biograficznej pamięci dorosłych dzieci migrujących rodziców (…). Zwraca uwagę na różnorodność doświadczeń rodzinnych i ich konsekwencji, czym obala stereotypy o jednostronnie negatywnym znaczeniu tego typu rodzin dla funkcjonujących w nich osób. Monografia Wiolety Danilewicz jest praca bardzo inspirującą i skłaniającą do refleksji nad istota i przemianami współczesnego życia rodzinnego. Jest ważną publikacja, którą z pewnością powinni przeczytać wszyscy ci, którzy chcą świadomie budować swoje rozumienie znaczenia relacji rodzinnych i sposobów ich konstruowania; którym nie wystarcza często jednostronne interpretacje otaczającego świata, ale którzy pragną docierać do źródeł, pod powierzchnie, do ukrytych kontekstów obserwowanych zjawisk.
Z recenzji dr hab. Joanny Ostrouch-Kamińskiej, prof. UWM